Dokument Zlatý plán: Boří české tabu o penězích

Dokument Zlatý plán otevírá téma, o kterém se v Česku často mlčí – osobní finance. Sedm lidí včetně známých tváří v něm popisuje své příjmy, výdaje i finanční chyby. V podcastu Bohatší já jsme vyzpovídali jeho scénáristu a režiséra Marka Zárubu a finančního poradce Partners s patnáctiletou zkušeností Petra Ťažkého, který ve filmu hlavním postavám radí.

Vydáno: 7. 5. 2025
Kategorie: Vaše příběhy
Zdroj: PartnersNews

V Česku se o penězích nemluví. Neříkáme si, kolik vyděláváme, do čeho investujeme ani kolik nás stála dovolená. Peníze jsou prostě tabu. A i to je důvod, proč s nimi často lidé neumějí zacházet.

Dokument Zlatý plán, který je teď ke zhlédnutí v kinech, se snaží toto tabu prolomit. O tom, kolik lidé vydělávají, jak s penězi pracují a jak s nimi občas těžko vycházejí, ve filmu promlouvá například jeden z nejsledovanějších českých skaterů David Luu, playmate Lady Dee, matka samoživitelka Lenka nebo mladí manželé Karel a Markéta.

„Je to dokument o problematice peněz. Finanční gramotnost není v Česku úplně OK, a tak vznikla myšlenka natočit tento film a udělat takový první výkop pro osvětu. Je to běh na dlouhou trať a víme, že jen ten film to nespasí, ale už teď máme skvělé ohlasy,“ říká v partnerském podcastu Bohatší já scenárista a režisér filmu Marek Záruba. 

Záruba ve filmu zavede diváky do soukromí sedmi protagonistů, kromě pěti výše zmíněných také ex-fotbalisty pražské Sparty Jakuba Peška a moderátorky Gabriely Partyšové. Ti se zkušenými finančními poradci rozebírají své příjmy, výdaje a sny, které by si chtěli do budoucna splnit, a nastavují vlastní finanční plán.

Dokument Zlatý plán

Jak hospodařit s penězi, jak se vyhnout dluhové pasti a jak si zajistit dostatečné příjmy do budoucna? To jsou hlavní témata dokumentu Zlatý plán režiséra Marka Záruby, který 24. června vstoupil do českých kin. Snímek ukazuje, že finanční gramotnost není jen o číslech – je o svobodě, jistotě a schopnosti plnit si své sny bez zbytečných rizik. A taky o lidech, kteří vám dokáží ve správnou chvíl poradit. Protože, jak ukazuje filmová realita, není až tak důležité kolik každý měsíc vyděláváte, ale především kolik utratíte. Podívejte se na trailer.

„Ten film je o životních situacích, které účastníci prožívají. A často to jsou situace, jež zažilo i mnoho diváků, takže se v nich mohou najít. Vzít si z nich nějakou inspiraci, motivaci. Jsou to silné příběhy, které nejsou jen o penězích,“ popisuje Záruba s tím, že když natáčeli emotivní zpověď Lady Dee, jak se ocitla úplně sama v Praze a musela se o sebe začít starat, nebo když manželé Karel a Markéta mluvili o tom, jak zjistili, že má Markéta rakovinu, byly to momenty, které v něm rezonovaly ještě hodně dlouho.

Vystoupení z komfortní zóny čekalo před kamerou také finanční poradce. „Poté, co jsem se pobavil s Markem, jsem si tu nervozitu v hlavě přetransformoval v to, že můžeme vytvořit něco fakt užitečného. Dělám to celý život, školím ve finanční gramotnosti děti, sportovce a další. Říkal jsem si, že jestli se to povede, můžeme pomoct hodně lidem,“ vzpomíná v podcastu finanční poradce Partners Petr Ťažký na to, jak nervózní byl, když se dozvěděl, že byl do filmu vybrán a objeví se v kinech po celém Česku.

Dokument vznikal dva roky, z čehož jeden rok Marek Záruba jen sbíral materiál, jak jednotliví protagonisté pokračují v budování svého finančního plánu a řeší s poradci mimo jiné to, jak se zajistit na dobu, kdy už nebudou moct aktivně dělat svou kariéru. Nebo jak se zabezpečit pro případy, kdy jeden z manželů těžce onemocní. Každý z příběhů by měl donutit diváky přemýšlet o vlastní finanční situaci a motivovat je k tomu, aby ji řešili.

„Když to řeknu upřímně, byl jsem v šoku, ale už po premiéře si mě ještě v kině odchytlo několik lidí a natvrdo mi řekli, jestli bych se s nimi nemohl sejít. Dodalo mi to sebedůvěru v tom, že jsme udělali dobrou práci, že to ty lidi nějak rozhýbalo. A jestli půjdou za mnou, tak super. Ale už jen to, že nad svou finanční situací aspoň začnou přemýšlet, je skvělé,“ dodává Ťažký.

Podcast Bohatší já si můžete také poslechnout zde.

Zdroj: penize.cz